Leczenie trudnych przypadków endodontycznych
Ząb 46 (prawa dolna 6 - pierwszy ząb trzonowy)
Dokładna diagnostyka przedzabiegowa w 3D za pomocą najnowocześniejszego tomografu CBCT pozwala zaplanować leczenie z najdrobniejszymi szczegółami.
Problemy:
- Nieprawidłowe leczenie endodontyczne (usunięcie nerwu tylko z komory zęba bez opracowania i wypełnienia systemu kanałów korzeniowych).
- Perforacja jatrogenna dna komory zęba (połączenie komory zęba z kością otaczającą ząb, powikłanie wcześniejszego leczenia endodontycznego z powodu braku powiększenia podczas pracy - mikroskop).
- Resorpcja zapalna w korzeniu dystalnym (niszczenie korzenia od środka, następstwo stanu zapalnego kości pomiędzy korzeniami).
- Zmiany w kości otaczającej korzeń (zmiany okołowierzchołkowe spowodowane bakteriami znajdującymi się w kanałach korzeniowych).
Perforacja dna komory w przekroju poprzecznym (oznaczona na poprzednim zdjęciu numerem 2). Strzałką zaznaczony fragment cementu którym wypełniona była komora zęba i perforacja. Cement został przepchnięty z komory zęba do otaczających tkanek. Leczenie wymagało usunięcia cementu również z przestrzeni międzykorzeniowej (cement usuwany był przez perforację o rozmiarach 1,5x1,5mm).
Przekrój zęba CBCT kilka milimetrów niżej od poprzedniego zdjęcia (bliżej wierzchołka korzenia zęba). Strzałką zaznaczona jest resorpcja zapalna w korzeniu dystalnym zęba 46. Resorpcja była następstwem zmian zapalnych powstałych na skutek perforacji dna komory.
Pierwszy etap leczenia obejmował oczyszczenie komory zęba z cementu i zamknięcie perforacji na dnie komory. Perforacja była znacznych rozmiarów (1,5x1,5mm). Duże ilości cementu były przepchnięte poza perforację do otaczającej kości. Widok z mikroskopu operacyjnego OPMI PROergo przed oczyszczeniem tkanek.
Widok z mikroskopu po oczyszczeniu tkanek komory zęba. Dokładnie widoczna perforacja.
Obraz z toru wizyjnego mikroskopu po zamknięciu perforacji materiałem Pro Root MTA.
Zdjęcie RVG po zamknięciu perforacji.
Zdjęcie kontrolne RVG po opracowaniu i wypełnieniu wszystkich kanałów. W kanale dystalnym widoczne wypełnienie zniszczonego przez resorpcję fragmentu korzenia zęba.
Kontrola po 9 miesiącach od leczenia. Całkowite wygojenie zmian zapalnych w kości w okolicy między korzeniami (perforacja dna komory i resorpcja zapalna korzenia w połowie jego długości) oraz przy wierzchołku korzenia.
Nowoczesna technika połączona z doświadczeniem lekarza umożliwia leczenie zębów wcześniej skazanych na usunięcie.
Bądź na bieżąco