Leczenie kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży, jak w żadnym innym okresie swojego życia, potrzebują planowej i troskliwej opieki stomatologicznej. Stan zdrowia jamy ustnej kobiety ma istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Szacuje się, że ok. 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane jest z chorobami dziąseł i stanami zapalnymi jamy ustnej.

Niezbędna jest intensywna profilaktyka oraz wyleczenie wszelkich ubytków przed zajściem w ciąże (o ile jest to możliwe).

Nasilenie zmian próchnicowych w ciąży wynika głównie z:
  • zaniedbań higieny jamy ustnej
  • nasilonego łaknienia i częstego podjadania pokarmów
  • kwaśnego odczynu śliny w okresie ciąży
  • uszkodzeniem szkliwa w wyniku wymiotów ciężarnych
  • zmian hormonalnych - pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu

Znieczulenie miejscowe w ciąży!

Nie ma przeciwwskazań do stosowania u przyszłej mamy środków do znieczulenia miejscowego. Strach przed leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje wydzielanie większej ilości adrenaliny (hormonu stresu), niż jego zawartość w środku znieczulającym. Kobieta powinna jednak uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży.

Zabiegi higieniczne korzystne w ciąży!

W trakcie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na zabiegi higieniczne, zarówno te przeprowadzane w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. W profilaktyce domowej bardzo ważne jest szczotkowanie zębów najlepiej po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie.

Ciąża to czas, w którym Pacjentka powinna (jeśli dotąd tego nie robiła) rozpocząć stosowanie dodatkowych przyborów i preparatów higienicznych w postaci nitek dentystycznych, wykałaczek czy płukanek.

W profilaktyce próchnicy w gabinecie dentystycznym ważne jest systematyczne wykonywanie higienizacji i fluoryzacji kontaktowej oraz lakierowanie zębów.

minibaner_ratowanie_zebow.png

Ratowanie zębów

Własne zęby uratowane dzięki przeprowadzeniu leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pod mikroskopem, rzadko wymagają dalszego leczenia i zwykle udaje się je zachować na całe życie.

Zobacz więcej
minibaner_bezbolesne_zniczulnie.png

The Wand bezbolesne znieczulenie

The Wand - czyli czarodziejska różdżka - to nowy, rewolucyjny system sterowany komputerowo, który zapewnia bardziej komfortowe i skuteczne podawanie znieczulenia miejscowego.

Zobacz więcej

Zobacz gdzie jesteśmy

Chorzowska 216, Katowice
Budynek ACTIV 4 WIEŻE
naprzeciwko Parku Śląskiego

+48 32 702 82 82
+48 888 331 661
artysci@usmiechu.pl

Godziny otwarcia Kliniki

pon. - piąt.: 08:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 15:00

Bądź na bieżąco

       

Napisz do nas